Baksı Müzesi’nde Kültür Turizm Sempozyumu

Baksı Müzesi’nde Kültür Turizm Sempozyumu
Yayınlama: 21.09.2014
A+
A-

Baksı Müzesinde, Kültür Turizminin Bölgesel Kalkınmadaki Rolü” sempozyumu düzenlendi.

Sempozyuma Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer, Belediye Başkanı Mete Memiş, Baksı Kültür Sanat Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, il ve bölge sivil toplum örgütleri ile Bayburt Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Bayburt ilinde toplam beş oturum halinde yapılması planlanan sempozyumun bugünkü ayağında, “Kültür ve Turizm İlişkisi” başlıklı ilk oturuma Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun başkanlık yaptı. Oturumda konuşan Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, “Kültür turizminin, ekonomik faydalarının yanı sıra kültürün devamı ve kentin tanıtımı konusunda büyük etkileri olmaktadır” dedi ve kültür turizminin gelişmekte olduğu, fakat Türkiye’nin pazarlama sorunu yaşadığı üzerinde durdu. Daha sonra söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ebru Güllü ise, Baksı Müzesi’nin kültürel bir değer olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladığı konuşmasında slayt gösterimi eşliğinde kültür turizminin tanımlarını açıkladı. Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Candan Ölçer de, kültürün birçok bileşenleri olduğunu ve bütün olarak geliştiğini belirterek, günümüzde önem kazanankültür turisti kavramına değindi. Ölçer, kültür turistlerinin maddi durumu iyi olan ve doğayla iç içe olmayı arzu eden bir kesim olarak günümüzde artış gösterdiğine dikkat çekti.

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurinisa Esenboğanın başkanlığını yaptığı ve Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmazın konuşmacı olarak katıldığı Turizmin Bölgesel Kalkınmadaki Önemi başlıklı ikinci oturumda ise, Bayburtun turizm açısından önem arz eden değerlerine değinildi. SempozyumunBölge İçin Önermeleradlı üçüncü oturumu, Turizm eski Bakanı Yücelin başkanlığında gerçekleştirildi.

Bayburt Üniversitesi’nde bu yıl öğrenim görecek olan yabancı öğrencilerin ilgi odağı olduğu sempozyumda, ilk oturumun ardından katılımcılara teşekkür plaketi takdim edildi. Kültür Turizmin Bölgesel Kalkınmadaki Rolü Sempozyumu, Pazar günü de iki oturum halinde devam etti. Sempozyum Bayburt gezisiyle sonlandırıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.