Bayburt Örneğinde Şehir ve Göç Konferansı

Bayburt Örneğinde Şehir ve Göç Konferansı
Yayınlama: 07.05.2016
A+
A-

Bayburt Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Bilim Kültür Haftası ve Mezuniyet Programı kapsamında TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu,  “Bayburt Örneğinde Şehir ve Göç” konulu konferans verdi. 

Yeneroğlu, Türkiye’deki göçün tarihi süreci, göçle meydana gelebilecek sorunlar, şehir ile göç ilişkisi, son dönem mülteci akını ve Türkiye’nin tutumu, göç ve yerel yönetim ilişkisi, hemşeri hukuku, genç nüfusun göçüyle ortaya çıkan sorunlar, Bayburt’taki göç olgusu, başka illerde ve yurt dışında yaşayan Bayburtlular,  göç ve yapılması gerekenler konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Göç olgusunu etkileyen faktörlerden birinin eğitim olduğunu belirten Yeneroğlu, “Üniversitenin Bayburt’a gelmesiyle birlikte Bayburt’un ciddi manada gelişmesine vesile olduğunu kaydetti.

Yeneroğlu, “Bir şehrin belediye, eğitim ve sağlık hizmetlerinin gelişmiş olması aynı zamanda o şehirde kültür hayatının var olması o şehri tercih edilebilir ve yaşanabilir kılacaktır. Bu kanaatimizi doğrulayan en somut örnek Bayburt’a üniversitenin kurulmuş olmasıdır. Başka illerdeki öğrenciler üniversite eğitimi nedeniyle şehrimize gelmekte, sosyal ve ekonomik olarak gelişmelerin sağlanacağı bir gerçektir. Bayburt Üniversitemizin bu şekilde yerleşkesini büyüterek üniversite öğrencileri kapasitesini daha da arttırması, yeni bölümler açarak büyümesi bu noktada sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ise yaptığı teşekkür konuşmasında öğrencilerle buluşma teklifini kabul ettiği için Yeneroğlu’na teşekkürlerini iletti.

Konferanstan sonra katılımcılar İktisadi ve İdari ve İdari Bilimler Fakültesi fuayesinde açılan Kop dağındaki kelebekler, Bayburt’taki sularda yaşayan canlılar ve Bayburt’un bazı endemik bitkilerinin olduğu karma fotoğraf sergisini gezdi.

Konferansa ev sahibi olarak Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’un yanı sıra Yargıtay Başkanvekili Abdulkadir İlhan, Anayasa Komisyonu Üyesi Hicabi Dursun, bazı kamu müdürleri akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.