Mahmut Kırtan, aramızdan ayrıldı

Mahmut Kırtan, aramızdan ayrıldı
Yayınlama: 30.05.2016
A+
A-

Araştırmacı, şair ve yazar Mahmut Kırtan aramızdan ayrıldı. Kırtan, dün akşam saatlerinde evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti.

Geçimini sağladığı terzilik mesleğinden vakit buldukça daha çok Bayburtlu halk şairlerine yönelik araştırmalar yapan Kırtan’ın yayınlanmış 3 önemli eseri ve yayına hazır eserleri bulunuyordu.

Sevdalısı olduğu Bayburt kültürüne yaptığı hizmetlerle bilinen 60 yaşındaki Kırtan’ın ilk çalışmaları 1998 yılında yayınlandı. Töre Yayınları’ndan Bayburtlu Şairler Antolojisi ile Bayburtlu Burhanî Baba isimli iki ayrı çalışmasını okuyucuyla buluşturan Kırtan, sonraki yıllarda araştırmalarını sürdürdü.

Kırtan, 2007 yılında ise önemli bir çalışmaya daha imza attı. Kendisini en çok etkileyen Bayburtlu halk şairi Hicrânî’yi 940 sayfalık “Şirinsiz Ferhat, Leylâsız Mecnûn Bayburtlu Hicrânî’ adıyla Fide Yayınları’ndan Bayburt kültürüne hediye eden Kırtan’ın hali hazırda yayınlanmamış eserleri de bulunuyor.

Kırtan’ın yayına hazır; Tomlacıklı Hilmi Baba, Pulurlu Şemsi Hayrani, Bayburt’un Mana İkliminde (Yöresel ağızla yazılmış şiirler), Yaşanmış Bayburt Fıkraları, Aramızdan Ayrılanlar, Bayburtluca Sözlük, Bayburtluca Hekatlar (Hikâyeler), Bayburtluca Özlü Sözler, Bayburtlu Şairlerden Güldeste, Bayburtlu Şairlerin Hikayeli Şiirleri, Bayburt Gelenekleri ve Görenekleri gibi eserleri bulunuyor.

1956 doğumlu olan ve dün zamansız aramızdan ayrılan Mahmut Kırtan, 31.05.2016 Salı günü (yarın) öğlen namazının ardından Tuzcuzade Mahallesi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Garipler Mezarlığı’na defnedilecek.

Haber: Bayburt Postası

Mahmut Kırtan aramızdan ayrıldı

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.