Şehit Savcı Kiraz Anısına Hatıra Ormanı oluşturuldu

Şehit Savcı Kiraz Anısına Hatıra Ormanı oluşturuldu
Yayınlama: 11.04.2015
A+
A-

Bayburt’ta Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Hatıra Ormanı oluşturuldu.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz anısına Bayburt Üniversitesi’nde hatıra ormanı oluşturuldu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Adliye Sarayında gerçekleştirilen menfur terör saldırısı sonucu şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bayburt Üniversitesi işbirliği ile hatıra ormanı oluşturuldu.

Bayburt Üniversitesi Yeni Kampüs alanında belirlenen yerde oluşturulan alana 400 sarıçam fidanı dikildi.

Bayburt Üniversitesi Yeni Kampüs alanında düzenlenen fidan dikme etkinliğine Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Alb. M. Nail Yiğit, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu,  İl Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz,  Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Baro Başkanlığı Temsilcisi Hakan Çeğindir, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. İsmail Ferhat Özbaş, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, Bayburt Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Necmettin Tozlu, daire amirleri, akademisyenler ve Bayburt Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu,  “31.03.2015 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görev yapan merhum değerli meslektaşımız Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz bakmış olduğu kamuoyunun da yakından takip ettiği bir dava bahane edilerek odasında teröristler tarafından rehin alınarak şehit edilmiştir. Bu saldırı bir cumhuriyet savcısı olarak Mehmet Selim Kiraz savcımıza yapılmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin adalet sistemine ve bizzat devletin kendisine yapılmış bir saldırıdır. Saldırı sonrasında ülkemizin birçok yerinde Türk milleti evladına sahip çıkarak gerekli duyarlılığı göstermiştir. Ailesine ve şehidine sahip çıkmıştır. Bizler de Bayburt Adliyesi olarak şehidimizi yâd etmek onun ismini aziz hatırasını yaşatmak için aziz hatırası anısına bir hatıra ormanı oluşturmayı düşündük. “dedi.

Bayburt Üniversitesi’ne ev sahipliği, maddi ve manevi desteklerinden yer gösterme, ulaşım ve diğer katkılarından dolayı teşekkürlerini ileten Uğurlu, “Bayburt Üniversitemizin değerli rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun hocam bizlere üniversite kampüsünde daha bilindik, daha bakımlı olabilecek, kendilerinin gözetimi altında olabilecek bir yer tavsiye ettiler. Sağ olsun Bayburt Üniversitesinin katkılarıyla şu an şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın adını ilelebet yaşatacağımız hatıra ormanımızı birlikte değerli Valimiz Sayın Yusuf Odabaş, Sayın Belediye Başkanımız Mete Memiş, üniversitemizin değerli hocaları Bayburt Üniversitesi Başdanışmanı Prof.Dr. Necmettin Tozlu, daire amirlerimiz, adliyemizden meslektaşlarımız, okullarımızdan öğrencilerimiz, kısacası tüm Bayburt halkının duyarlılık göstererek şehidimizin adına yaptığımız hatıra ormanına el vermek, bel vermek, destek olmak için geldiler. Herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Özellikle bu ormanı buraya kurmamızda bize yardımlarını esirgemeyen Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun hocamıza, Orman İşletme Müdürümüzü Sayın Yusuf Turan’a, buraya gelerek bizleri yalnız bırakmayan tüm Bayburt halkına teşekkür ediyorum. Savcımızın ismi ilelebet Bayburt ilimizde bu hatıra ormanı ile yaşayacak. İnşallah bu ormanın gölgesinde Bayburt Üniversitemizde nice Mehmet Selim Kirazlar yetiştirecek. Bu vesileyle bir hafta boyunca değerli müftümüz Kemalettin Aksoy beyin katkıları ile şehit savcımızın ruhu için okutmuş olduğumuz hatimlerin duası yapılacak ve akabinde Bayburt Merkez Yeni Camimizde mevlid-i şerif okunacaktır.

Türk milletinin içerisinden şehit çıkmayan hanesi yoktur. Hatta bu hanelerden birden fazla şehitler çıkarmıştır. Sadece askerimiz ve polisimiz şehit olmayacaktır. Yeri gelecek hâkimimiz, savcımız, doktorumuz, akademisyenimiz, hepimiz şehit olacağız. Rabbim merhameti ile muamele etsin. Rabbim şehitliğini kabul etsin, geride kalan ailesine, yakınlarına, çocuklarına sabr-ı cemil eylesin. Türk milletinin başı sağ olsun, hepimizin başı sağ olsun. Herkese çok teşekkür ediyorum “ifadelerini kullandı.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz için fidanlar toprağa dikildi. Hatıra fotoğrafının çekilmesi ile program sona erdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.