Sınıfça Bir Olduk, Bir Yetime Kardeş Olduk

Sınıfça Bir Olduk, Bir Yetime Kardeş Olduk
Yayınlama: 05.04.2014
A+
A-

İHH tarafından başlatılan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var, İyilikte Yarışan Sınıflar” adlı proje Kaleardı 75. Yıl ilkokulu ve ortaokulu konferans salonunda tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yürüttüğü ‘Sınıfça Bir Olduk, Bir Yetime Kardeş Olduk’  projesinin tanıtımı için pilot okul Kaleardı 75. Yıl ilkokulu ve ortaokulunda ‘Yetimlerle Dayanışma’ adı altında bir program düzenlendi.

Programa Bayburt Vali Yardımcısı Abdulhamit Karaca, Bayburt İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Ednan Çalışkan,  Bayburt Müftüsü Kemalettin Aksoy, İl Milli Eğitim Şub Müdürü Altan Kalkan,  Kaleardı 75. Yıl ilkokulu ve ortaokulu müdürü Mikail Yıldırım, İHH Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra okul müdürü Mikail Yıldırım bir konuşma yaptı.

Okul müdürü Yıldırım, mesel infak olduğunda mazluma destek ve yetimin yanında olduğunda okulunda cebindeki son kuruş harçlığını veren feragat sahibi bir ekibi bulunduğunu söyledi.

Duyarlı olduklarından dolayı okul öğrencilerine ve öğretmenlerine teşekkü eden Yıldırım yetim deyince aklına gelenleri ise şöyle ifade etti:  “  Yetim dayince benim aklıma Suriye’de top mermilerine muhatap olup ülkesini terk etmek zorunda kalan benim ülkemde ikamet eden o minik yavrular geliyor. Yetim deyince benim aklıma Doğu Türkistan’da Çinliler tarafından babası gözü önünde öldürülen o minik yavrular geliyor. Yetim deyince benim aklıma Gazze’de, Filistin’de, babası öldürülmüş minik yüreğiyle ‘Babamı İstiyorum’ o minik çocuk geliyor. Yetim deyince benim aklıma henüz doğmadan babasını kaybeden o çok küçük yaşta da annesini kaybeden ALEMLERE RAHMET OLAN ALLAH’IN RASULÜ HZ. MUHAMMED MUSTAFA geliyor. “dedi.

Yıldırım, okul olarak dünyanın değişik yerlerinde 8 yetime yardım ettiklerini kaydetti.

Daha sonra İHH Bayburt Şube Başkanı İlhami Polat Yetim Dayanışma Günleri altında yaptıkları hizmetleri anlattı.

İNSAN OLARAK BİZLERE BÜYÜK BİR SORUMLULUK DÜŞMEKTEDİR

‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında İHH ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2013 yılında bir protokol imzalandığını belirten Polat, dünyada 300 milyonu aşkın yetim bulunduğunu kaydederek, “ Bu sayıya Çin ve Hindistan dahil değildir. Savaşlar, doğal afetler, yangınlar neticesinde ortaya çıkan minik yetimlerin sayısı 300 milyonun üzerindedir. Bu rakam birileri için büyük bir pazardır. Misyonerler, organ mafyacıları, uyuşturucu mafyası tarafından pazarlanabilecek en büyük bir pazardır. Bizler insan olarak Müslüman olarak dünyada ve Türkiye’de bulunan bu yetimlere el açmadığımız zaman birileri çok rahat bir şekilde bu yetimlere sahip çıkıyorlar. İnsan olarak bizlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. “dedi.

40 BİN YETİM ÇOCUĞA DESTEK OLDUK

2007 yılından itibaren İHH’nın sponsor destek sistemi ile bu güne kadar yurt içi ve yurt dışında 40 bin tane yetim çocuğa destek olduğunu ifade eden Polat, “ Hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarıyla yapılan dünyanın dört bir köşesinde yetimhanelerimiz bulunmaktadır. Başta Pakistan, Endonezya, Açe, Afganistan, Suriye, Irak olmak üzere toplam 30’a yakın yetimhanemiz bulunmaktadır. Yetim her yerde yetimdir ”diye konuştu.

‘ Her Sınıfın Bir Yetimi Var’ çalışmasıyla 2013-2014 eğitim yılı içerisindeki çalışmalar sonucunda Türkiye’de 10 bine yakın sponsor bulmak suretiyle 10 bin yetimi İHH şemsiyesi altına aldıklarına işaret eden Polat, “ Bayburt’ta 50’nin üzerinde sponsorumuz var. Pilot okul olarak seçtiğimiz bu okulumuz 8 okul almak suretiyle bir rekora imza atmıştır. Bu mahalle sakinlerine ne kadar teşekkür edersek azdır. Bu destekten dolayı okul müdürüne, yöneticilerine, değerli velilerine ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Yetim deyince akan sular duruyor. Duyarlı davrandılar. Bazı okullarda bunu angarya diye ifade ettiler. Bunu üzülerek söylüyorum. Ama bu okul Bayburt’ta bir rekor kırdı. Allah hepsinden razı olsun ”dedi.

BAYBURT’TA 20 YETİM ÇOCUĞUMUZU İHH’NIN YETİM SPONSOR SİSTEMİNE DAHİL ETTİK. 

Projenin amacının miniklere küçük yaşlardan itibaren yardımlaşma duygusunu öğretmen olduğunu dile getiren Polat şöyle devam etti: “ Bu proje kapsamında Çevre Bilinci ve Ağaç Sevgisini yerleştirme gibi ikinci bir adım daha var. Sponsor olan sınıf ve okullara genel merkezden gelen o çam tohumlarını sınıflarında yetiştirmek suretiyle belli bir seviyeye geldiğinde onu toprakla buluşturuyorlar. Projenin üçüncü ayağı yetim listesinin çıkarılmasıdır. Sponsor Destek Sistemi’ne dahil edilen Bayburt’ta bir tane yetimimizi yoktu. Bayburt ilinde bize müracaat eden 20 yetim çocuğumuzu iHH’nın yetim sponsor sistemine dahil ettik.  Bu her ay 0-12 yaş arasındaki bu çocukların hesabına 90 TL para yatırılması demektir. Dönemsel olarak gıda, eğitim ve kırtasiye giderlerini karşılıyoruz. Bütün Bayburt’un köylerinde bu sistemi devam ettireceğiz. Bu sisteme dahil olan bu yetimler 18 yaşına kadar devam edecektir. ”

Daha sonra proje tanıtım filmi izletildi. Şiir dinletisinden sonra okulun sponsor olduğu yetim çocuklar ve ülkekeri hakkında minik öğrenciler kısa bir tanıtım yaptı.
Yetim senfonisi sunusundan sonra okul öğrencileri korosu yetim şarkısını seslendirdi.

Program öğrencilere İHH balonları dağıtılmasıyla sona erdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.